Nejčastěji se renovují vintážní a starožitné hodinky, nicméně někdy to potřebují i relativně nové hodinky, třeba po havárii.
Zde jsou nejčastější zákazníci sběratelé a milovníci hodinek, ale už mnohokrát jsem renovoval hodinky pro rodinu, která si chtěla uchovat památku na někoho blízkého.
Renovace, je celková oprava v plném rozsahu, navíc je zde několik úkonů, nutných k navrácení původního stavu.
Nejčastěji se začíná přebroušením, přeleštěním pouzdra, pokud je ocelové, nebo zlaté. Zde je nutné postupovat velmi obezřetně a citlivě, aby nedošlo k nevratnému znehodnocení. V některých případech je pro zachování hodnoty hodinek lepší je raději neleštit, nebo jen zaretušovat nejhorší poškození.
Pokovená pouzdra, chromovaná, nebo zlacená, se dají samozřejmě také opravit, zde je to mnohem pracnější. Nejprve se musí galvanicky odstranit původní pokovení, následně se vyleští všechny povrchy, kde byly hluboké rýhy je nutné je vyplnit nejlépe stříbrem a následně znovu galvanicky nanést chrom, nebo zlato.
Broušení a leštění skla se provádí tam kde jde o zvláštní sklo, které nelze nahradit. Pokud existuje dostupné nové sklo, je často levnější ho rovnou vyměnit.
Renovace číselníků - zde je několik možností, od prostého očištění až po zcela nový reprint ( přetisk )
Renovace ruček - zde záleží na původním provedení ruček, nejčastěji se dělá nová luminiscenční výplň, ale je možné ručky opětovně tepelně namodřit, galvanicky pokovit, popř nanést barevný lak.
Renovace tlačítek a korunky - v případě, že neexistuje možnost výměny za originální, popř tvarově shodný nový kus. Nejčastěji je nutné v korunce, nebo tlačítku vyměnit ,, O,, kroužek, aby se zabránilo vniknutí vlhkosti do hodinek.
Renovace kovového náramku - často opomíjená věc, Po vyčištění náramku v ultrazvuku se uvolní spojovací čepy, je nutné je zkontrolovat a popř vyměnit, Velmi často bývá poškozená spona, zde je možná oprava stávající, popř výměna za shodnou.